Tebrikler, Green Card Kazandınız: Çıkmaz demeyin, şansınızı deneyin

Mert Erbil
4 min readOct 5, 2016

2022'den not: Selam, bu yazı yıllar içinde beklediğimden çok fazla trafik aldı. Soranlar oluyor, hala Green Card çıkmadı, birkaç senedir başvurmaya da üşeniyorum zaten. Umarım bu yazıyı okuyan birilerine çıkmıştır ve birilerinin hayallerine kavuşmasına azıcık da olsa yardımcı olmuşumdur.

Yanılmıyorsam şu anda pasaport numarası gibi ekstra bazı bilgileri girmek gerekiyor. Bu yazıya paralel şekilde o bilgileri güncellemeye üşeniyorum, ama aynı mantıkla halledersiniz siz :)

Merhaba, ben Mert. Bu yıl 9. kez Green Card’a başvuracağım. Reşit olduğum dönemden itibaren her yıl düzenli olarak Green Card’a başvuruyorum, hala da başvurmaya devam ediyorum (evet, hala çıkmadı). Dolayısıyla; ne işe yaradığı, başvuru süreci ve birkaç ufak nokta ile ilgili de akıllarda doğan soru işaretlerini biraz gidereyim istedim. Beni bu yazıyı yazmaya teşvik eden sevgili Barış Koçdur’a da buradan teşekkür edeyim.

Bilenler, “Mert’cim keriz misin, ne kadar çok kişi başvurursa şansın o kadar azalıyor” diyecektir. Fakat bu sefer farklı bir şey deniyorum, Karma’ya oynayacağım :) Ne kadar çok kişi bu vesileyle başvurursa, o kadar olumlu enerji neticede.

En önemlisini en baştan söyleyeyim (tl;dr gibi):

BAŞVURDUKTAN SONRA ÇIKAN KODU KAYBETMEYİN!

Green Card nedir, ne işe yarar?

Öncelikle bu soruyu netleştirelim, Amerika Birleşik Devletleri uzun yıllardır her sene Ekim ayında, düzenleyeceği göçmenlik çekilişi için başvuruları açar. Bu çekilişin talihlileri, eğer belli başlı bazı şartları da sağlıyorsa, ABD’de kalıcı oturma izni anlamına gelen “Green Card”a hak kazanır. Bu sadece bir çekiliştir, ABD bunu tamamen göçmen dengesini düzenlemek adına yapar ve başvuru (yaygın kanının aksine) herhangi bir ücret ya da danışmanlık gerektirmez.

Peki diyelim ki talih yüzünüze güldü, neler olacak? Ben de bu sürece hiç nail olamadım maalesef, umarım başka bir yazının konusu olur önümüzdeki yıllarda. Fakat devamında konsolosluğa başvuruyor ve gerekli tüm belgeleri tamamlayarak sıranızın gelmesini bekliyorsunuz diyebilirim. Ekşi Sözlük’te green card başlığı altında süreçle ilgili bir çok entry’nin olduğunu hatırlıyorum. Umarım ben de bir gün benzer bir yazı yazabilirim.

Ne işe yarar boyutuna gelirsek, ABD vatandaşından çok çok da bir farkınız olmaz. Bu şu demek, (özellikle Medium…

--

--